Fotografie (tysiące zdjęć z różnych wydarzeń i miejsc)
Album ze zdjęciami i filmami
Od razu nasuwa się pytanie: “Po co się męczyć i tworzyć własną chmurę ze zdjeciami i filmami? Wszak tyle jest dostępnych, bezpiecznych, darmowych rozwiązań.”
No właśnie, diabeł tkwi w szeczegółach. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na kwestię przechowywania zdjęć z perspektywy wielu, wielu lat i dzielenia się nimi z rodziną.
Dziś, kiedy każdy ma smartfon pod ręką i codziennie ma szansę uwiecznić jakąś chwilę kilkoma fotkami, chmury od Google i Apple są dobrymi rozwiazaniami “na start”. Mam wrażenie, że tylko prawdziwi entuzjaści fotografii robią zdjęcia cyfrowymi lustrzankami. Oni zawsze będą dobrze przygotowani do przechowywania zdjęć. Ale my ” zwykli śmiertelnicy” powinniśmy się dodatkowo zabezpieczyć na okoliczność utraty naszych wspomnień.
Dlaczego powinniśmy przechowywać kopie naszych zdjęć?
Cóż…
- Nie ma takiego telefonu, którego pamięć wystarczy aby przechować wszystkie nasze zdjęcia
- Telefony zmieniamy co kilka lat (albo je gubimy co gorsza)
- Chmura jest bardziej “długowieczna” niż telefonu
- Chmura ułatwia dzielenie się zdjęciami ze znajomymi lub rodziną.
Ale..
- Przechowujemy zdjęcia poza naszym fizycznym dostępem
- Ktoś obcy ma dostęp do naszych zdjęć (wszystko jedno czy to jest pracownik, czy algorytmy AI)
- Możemy utracić dostęp do naszych zdjęć, z powodu blokady konta (AI stwierdzi, ze zdjęcia naszych małych dzieci na plaży ocierają się o dzieciecą pornografię (?)
- Usługa chmury Microsoft, Google, Apple przestanie działać za X lat. Kto wie czy za 30 lat te firmy bedą istnieć? Pamiętacie Nokię?
- Technologia ciągle sie rozwija i nawet jeśli dziś włożycie sporo wysiłku w opisywanie/tagowanie zdjęć w chmurze, za kilka lat ta technologia pójdzie na śmietnik, a narzędzi do migracji dodatkowych opisów do zdjęć nie będzie. Komu będzie sie chciało ponownie opisywać tysiące lub dziesiątki tysięcy zdjęć po pewnym czasie. No i nasza pamięć jest zawodna.
Jak się do tego przygotować aby uniknąć pułapek w przyszłości i być przygotowanym do przekazania naszego dziedzictwa wnukom? Tak, wnukom. Popatrzcie na stare albumy z czarnobiałymi fotografiami wasi dziadkowie lub rodzice mają w domu. Czasami są pięknie zdobione i zawierają dodatkowe opisy, kto jest na zdjęciu. To bezcenna wiedza.
Moje doświadczenia zawarłem tu: instrukcja tworzenia dobrego Albumu